دانایی
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : امیر مسعود قضایی
نظرسنجی
لطفا نظر بدهید
برچسبها
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
شنبه 10 خرداد 1393 :: نویسنده : امیر مسعود قضایی

با کلیک کردن بر روی نوشته های رنگی بازی را شروع کن و  به دانستنی های خود را بیافزای.

 

 

با کلیک بر روی فواید جانوران  بیشتر بدانیم و به دیگران یاد دهیم.

 

 

 

بر روی زیر آب یا روی آب  کلیک کن و بازی را شروع کن .

 

 

از گذشته تا امروز منتظر توست تا بازی کنی.

 

 

قطره کوچولو آماده است تا حرف های گفتنی را به تو بگوید.

 

 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 10 خرداد 1393 :: نویسنده : امیر مسعود قضایی
شنبه 10 خرداد 1393 :: نویسنده : امیر مسعود قضایی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نکته هایی طلایی برای شب امتحان

در این مطلب مهارت‌های مدیریت زمان و نكته‌های طلایی چگونه مطالعه كردن در شب امتحان را فرا خواهید گرفت.

آیا درس‌هایتان را تلنبار كرده و برای شب امتحان نگه داشته‌اید؟ آیا نگران نمره درسی‌تان هستید؟ آیا فكر می‌كنید فرصت مطالعه ندارید؟

نگران نباشید در این مطلب مهارت‌های مدیریت زمان و نكته‌های طلایی چگونه مطالعه كردن در شب امتحان را فرا خواهید گرفت.

نخستین گام

اگر جزو دانش‌آموزانی هستید كه شب قبل از امتحان درس می‌خوانید بهتر است به ساعات فكر كنید نه به دقایق. فكر كنید چه مطالبی را می‌توانید در زمان كوتاه یاد بگیرید.

قبل از این كه مطالعه را شروع كنید به موارد زیر توجه كنید :

_ مواد مغذی برای تقویت ذهن مصرف كنید

قطعاً مواد مغذی شامل پفك، چیپس و پاپكورن نمی شود. تخم‌مرغ و چند تكه شكلات تلخ در وعده شام بسیار مؤثر است. شكلات تلخ كارایی مغز را افزایش می‌دهد.

_ اگر احساس خستگی می‌كنید، دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد به احساس تازگی و طراوت و بیدار ماندن كمك می‌كند. خوردن یك دسر سبك مانند سیب كارایی را چند برابر افزایش می‌دهد و استرس را دور می‌كند. غذاهای سنگین نخورید، این غذاها باعث احساس خواب‌آلودگی می‌شوند. درحالی كه این چیزی است كه قصد دارید از آن جلوگیری كنید. اگر در طول مطالعه آدامس بجوید، حواستان پرت شده و نمی‌توانید چیزی را كه مطالعه كردید، به خاطر بیاورید.

_ تغذیه سالم قبل از مطالعه باعث می‌شود احساس گرسنگی نكرده و برای خوردن تنقلات وسوسه نشوید

مطالعه را با یك نوشیدنی یا آبمیوه خنك شروع و احساس كنید سر جلسه امتحان نشسته‌اید پس جدی باشید. در این حالت هیچ بهانه‌ای ندارید كه از جا بلند شوید.

-همه لوازم مورد نیاز را كه برای آزمون نیاز دارید در كنار دست‌تان قرار دهید.

جزوات، كتاب‌های درسی، سوالات آزمون‌های قبلی، یادداشت‌ها و... را روی میز كار بگذارید.

_ ساعت را برای 45 دقیقه تنظیم كنید، در بازه‌های زمانی 45 دقیقه مطالعه كنید و 5 دقیقه بعد از این مدت استراحت كوتاهی كرده و دوباره مطالعه را ادامه دهید. چنانچه بخواهید برای ساعات نامحدود مطالعه كنید، مغز بیش از حد خسته شده و مجبور می‌شوید برای حفظ تمركز زمان طولانی‌تری را صرف كنید.

بهتر است اهداف‌تان را با پاداش‌های كوچك ( زنگ تفریح ) دنبال كنید در این حالت می‌توانید تا زمانی كه لازم است به مطالعه ادامه دهید فقط كافی است زمان‌سنج را برای 45 دقیقه تنظیم كنید.

_ راهنمای درسی و مواد امتحانی را دنبال كنید؛

  به یادداشت‌ها، جزوات، كتاب‌ها و آزمون‌های قبلی كه احتمال می‌دهید در امتحان مورد توجه باشد، مراجعه كنید. معلم‌ها سوال‌ها را از درس‌هایی كه در كلاس ارائه شده، طرح می‌كنند بنابر این یادداشت‌ها و جزوات منابع باارزشی به شمار می‌روند. یادداشت‌ها را هرگز برای مطالعه در شب قبل از آزمون فراموش نكنید. به سوالاتی كه آخر هر فصل وجود دارد توجه كنید و خود را با بررسی این سوالات بیازمایید. علاوه بر آن به دو صفحه اول هر بخش كه خلاصه‌ای از مطالب فصل مربوطه است توجه كنید تا اطلاعات اساسی و اولیه را درباره هر فصل یاد بگیرید.

_ مسابقه پرسش و پاسخ با یك دوست یا اعضای خانواده سرعت یادگیری را افزایش می‌دهد

از مادر، برادر، پدر و خواهر یا یك دوست صمیمی بخواهید به تعدادی از سوالات شما خیلی سریع پاسخ دهد. لیستی از مطالبی كه شما را درگیر كرده و نمی‌توانید آن‌ها را به خاطر بسپارید تهیه كنید و در قالب سوال آن‌ها را از اطرافیان بپرسید و بخواهید خیلی سریع به سوال‌تان پاسخ دهند. تكرار پرسش و پاسخ باعث می‌شود آن‌ها ملكه ذهن شوند. علاوه بر آن مسابقه پرسش و پاسخ كمك می‌كند تا نقاط ضعف موجود را جبران كنید.

 _ تهیه یك لیست برای بررسی سریع، همه نكات درسی، مطالب حفظی، تاریخ‌های مهم و معادلات پیچیده را روی یك ورق كاغذ بنویسید. این لیست را قبل از آزمون و صبح روز بعد مطالعه كنید.

هیچ چیز بدتر از آن نیست كه شب قبل از آزمون به اندازه كافی نخوابیده باشید. ممكن است وسوسه شوید و همه شب را بیدار بمانید و خود را برای امتحان آماده كنید اما هنگامی كه زمان امتحان فرامی‌رسد قادر نخواهید بود همه اطلاعاتی را كه یاد گرفته‌اید به خاطر بیاورید. مغز در این حالت فقط برای بیدار ماندن تلاش می‌كند. مطالعات نشان می‌دهد نخوابیدن در شب امتحان عملكرد حافظه را نابود كرده و به شدت پایین می‌آورد.

 -نگاهی كوتاه به لیست مرور؛

سعی كنید صبح روز امتحان حدود 45- 30 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید. نگاهی كوتاه به لیست مرور و فلش‌كارت بیندازید. زمانی كه منتظر هستید تا جلسه آزمون شروع شود، صفحات مرور را كنار بگذارید.

 نكته‌های خوب برای مطالعه و یادگیری مطالب مهم

_ آرام باشید، ممكن است كمی سخت باشد ولی كافی است یك نفس عمیق بكشید. سعی كنید افكارتان را متمركز كنید. یك مكان خوب و ‌آرام برای مطالعه پیدا كنید. تختخواب و مبل راحتی انتخاب خوبی نیستند. دراز كشیدن روی تختخواب یا مبل راحتی به این معنی است كه شانس خود را برای موفقیت در آزمون فردا به خطر می‌اندازید.

 _ كتاب‌های درسی و یادداشت‌هایتان را باز كنید و از ابتدا شروع كنید روی جزییات كوچك چندان تمركز نكنید. به مطالب مهم و برجسته كه احتمال می‌دهید در آزمون فردا از آن‌ها سوال مطرح شود، تمركز كنید.

 _ اطلاعات مهم را در كاغذهای كوچك یادداشت بنویسید و با صدای بلند بخوانید. این فرآیند به مغز و قدرت یادگیری كمك می‌كند.

 _ فلش‌ كارت درست كنید. تهیه فلش كارت روش خوبی است تا خود را بیازمایید. فلش كارت كمك می‌كند تا اطلاعات را پردازش كنید. نكات مهم را در فلش كارت‌ها مرتب نوشته و با صدای بلند بخوانید.

 _ اطلاعات و نكات را در راه مدرسه در ذهن مرور كنید. هرگز قبل از شروع آزمون سراغ جزوات و كتاب‌های درسی نروید. این كار اشتباه بزرگی است و اعتماد به نفس را كاهش می‌دهد.

 _ سعی كنید مطالبی را كه می‌خوانید درك كنید. با این كار هیچ مشكلی برای به خاطر آوردن آن‌ها سر جلسه امتحان نخواهید داشت. به خاطر داشته باشید فرار از درس‌های تلنبار شده به راحتی ممكن نیست. شاید تلنبار كردن برای یك درس چندان كار نادرستی نباشد اما این موضوع برای همه درس‌ها بویژه درس‌های با حجم سنگین صدق نمی‌كند.

 صبحانه كامل

قطعاً صبحانه كامل معده درد یا دل درد را از شما دور می‌كند. قبل از آزمون آب كافی بنوشید. توجه كنید اگر نمی‌توانید بیدار بمانید قهوه بنوشید اما اگر احساس می‌كنید قهوه شما را خیلی عصبی و مضطرب می‌كند سعی كنید برای این‌كه بیدار بمانید و خواب‌آلودگی سراغ‌تان نیاید، مقداری ورزش كنید.

 نوشیدنی‌های انرژی‌زا علاوه بر این‌كه سلامتی را به خطر می‌اندازند باعث افزایش استرس و اضطراب می‌شوند پس هرگز شب قبل از آزمون از این نوشیدنی‌ها استفاده نكنید.

تصور كنید شب قبل از امتحان است و می‌خواهید برای روز بعد خود را آماده كنید. پیشنهادات زیر را دنبال كنید.

 شب قبل از امتحان

_ یادداشت‌برداری كنید

اگر زمان كوتاهی برای مطالعه جهت آزمون روز بعد دارید، یادداشت‌برداری كنید. البته مهارت یادداشت‌برداری خیلی مهم است تا بیشترین بهره را شب قبل از امتحان ببرید. اگر معلم قبل از امتحان یك جلسه مرور گذاشت حتماً در آن شركت كنید. معلم‌ها در جلسات مرور نكات ریز و مهم كه برای امتحان ضروری هستند را یادآوری می‌كنند. یادداشت‌های سر كلاس را جدی بگیرید به طور منظم سر كلاس حاضر شوید و یادداشت‌برداری كنید. چنانچه یادداشت‌برداری نكردید، یادداشت‌های همكلاسی‌هایتان را كپی‌برداری كنید.

 _ نكات سر كلاس و یادداشت‌ها گنج قابل دسترس هستند

مفاهیم، تعاریف و معادلات مهم را در كارت‌های سه در پنج سانتیمتری بنویسید و مجموعه‌ای مفید از فلش كارت‌های دستی تهیه كنید. عمل بازنویسی به یادگیری و حفظ مطالب كمك می‌كند. اگر یادگیری بصری شما خوب است پس این عمل قطعاً كمك خواهد كرد.

 _ اگر یادگیری شنوایی خوبی دارید به این معنی كه با شنیدن، مطالب را یاد می‌گیرید، كلماتی را كه در فلش‌كارت‌ها نوشته‌اید بلند بخوانید

شاید در ابتدا تصور كنید این بازنویسی در فلش كارت‌ها به درد نمی‌خورد اما اگر قصد دارید اطلاعات مهم را یاد بگیرید، بسیار مفید است. یادگیری معادلات و مسائل كاربردی و عملی از طریق تكرار، عمل مفیدی نیست.

 _ نكات كلیدی را شناسایی كنید

نخستین صفحه از هر فصل اغلب نكات كلیدی كه هدف اصلی درس است را شامل می‌شود، این صفحات را حتماً نگاه كنید.

 _ خود را بیازمایید

اگر معلم‌تان نمونه سوال داده آن را حل كنید. برای سوالات زمان زیادی صرف نكنید اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانید از فلش‌كارت كمك بگیرید. ممكن است به بازخوانی مجدد فلش‌كارت‌ها نیاز داشته باشید. برخی از استراتژی‌های حفظ را یاد بگیرید. سعی كنید با استفاده از گیره، یادداشت‌ها و فلش‌كارت‌ها را آویزان كنید. برقرار كردن ارتباط تصویری با اطلاعات نتیجه خوبی خواهد داد.

 _ مطالعه را با مهمترین اطلاعات درسی شروع كنید

ابتدا مفاهیم كلی را یاد بگیرید و درباره یادگیری جزییات نگران نباشید زیرا هدف یادگیری ایده‌های اصلی در زمان كوتاه است.

 _ حافظه، اطلاعاتی را كه شما در شروع و پایان مطالعه، یاد گرفته‌اید بهتر از موضوعاتی كه در وسط مطالعه یاد گرفته‌اید، به خاطر می‌سپارد.

 _ با مطالعه روزانه، مفاهیم به مدت طولانی در حافظه بلندمدت باقی می‌ماند اما اگر وضعیتی پیش آمده و مطالعه را به لحظات پایانی موكول كرده‌اید مفاهیم در حافظه كوتاه مدت باقی می‌ماند و زود فراموش می‌شوند. پس سعی كنید مفاهیم را درك كنید.

_ نگرش مثبت و برنامه ریزی برای مطالعه راهی به سوی موفقیت است. برنامه‌ریزی زمان انجام كار را برای فرد برجسته و مهم می‌كند.

_ هنگامی كه تلاش می‌كنید درس تاریخ را حفظ كنید اسامی و سایر اطلاعات واقعی را در ذهن بسپارید. اگرچه این عمل مقداری طول می‌كشد اما روش بازنویسی و تكرار و تلاوت مؤثر است. در مورد مسائل ریاضی و علم معادلات به مسائلی كه معلم سركلاس تاكید كرده، توجه كنید. در اینجا تكنیك یادداشت‌برداری به كمك خواهد آمد.

قسمت دوم : روز امتحان

پس صبحانه روز آزمون را فراموش نكنید. كمی زود بیدار شوید، صبحانه كامل بخورید و حداقل یك ساعت زودتر قبل از امتحان در جلسه حاضر شوید از این‌كه تنها از كربوهیدرات‌ها استفاده كنید، بپرهیزید. حداقل 10 دقیقه قبل از آزمون سریع یادداشت‌ها و لیست مرور را مرور كنید تا مغزتان به‌صورت خودكار مفاهیم را تنظیم كند.

 مطالعات اخیر نشان می‌دهد افرادی كه خیلی پریشان و مضطرب هستند مطالعه گروهی مانند شكستن طلسم برای این فاجعه عمل می‌كند. مطالعه با یك گروه از همكلاسی‌ها كمك می‌كند تا آرامش و تمركز را حفظ كرده و وقت كمتری را تلف كنید.

 دانش‌آموزان معمولاً حین مطالعه گروهی نكات كلیدی را یاد می‌گیرند و از اشكالات آگاه می‌شوند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
داستان مصور زندگی پیامبر (ص)

در میان مردم عربستان اختلافات زیادی وجود داشت؛ و دایم قبیله ها در جنگ بودند؛و مالهای یکدیگر را به غارت می بردند و خانه ها را آتش می زدند،و مردان و زنان را می کشتند. 

هر دسته و قبیله ای،بت بزرگی درست کرده بود ،و در پای آن به عبادت و پرستش مشغول می شدند.آنها مردمی جاهل و بت پرست بودند و در تاریکی جهل و گمراهی بسر می بردند.
 
 
تا اینکه یک روز به عبدالمطلب (جد و پدر بزرگوار پیامبر اکرم ص ) خبر دادند که حضرت محمد ص متولد شده است.او و قبیله قریش از شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدند و آن روز را جشن گرفتند.
 
حضرت محمد ص کم کم بزرگ شد .او مردی بسیار راستگو و درستکار بود و همه مردم مکه به او احترام می گذاشتند،و به همین علت او را«محمد امین»نامیدند.
 
حضرت محمد ص بیشتر اوقات به غار حرا می رفت و در آنجا عبادت می کرد.هنگامی که به سن چهل سالگی رسید از طرف خدا به پیامبری انتخاب شد.خداوند مهربان برای راهنمایی مردم،پیامبران زیادی به سوی آنها فرستاد که آخرین آنها حضرت محمد ص بود.
 
 
بت پرستان و مشرکان مکه قدرت زیادی داشتند و از راه بت پرستی و فریب دادن مردم ثروت زیادی جمع کرده بودند.به همین علت با پیامبری حضرت محمد ص مخالفت می کردند زیرا او مردم را به طرف خدای یگانه دعوت می نمود و از پرستیدن بت های سنگی و گلی باز می داشت.اولین زنی که به پیامبر ص ایمان آورد همسر او حضرت خدیجه س و اولین مرد ،حضرت علی ع بود و پس از مدتی کوتاه ،تعداد کمی،اسلام را پذیرفتند و به دور او جمع شدند.
مشرکین مکه از این وضع ناراحت بودند و در گوشه و کنار می دیدند که زیر دستانشان به پیامبر اسلام می پیوندند،تصمیم گرفتند مسلمانان را مورد اذیت و آزار قرار دهند.
 
 
چیزی نگذشت که تعدادی از مسلمانان در اثر شکنجه و ضربه های تازیانه و آزار آنان به شهادت رسیدند.با وجود کشتار و آزار و اذیت مسلمانان هر روز تعداد دیگری از مردم ستمدیده و زحمتکش مکه به دین اسلام کشیده می شدند.زندگی برای مسلمانان بسیار مشکل شده بود.به همین خاطر پیامبر اسلام همراه تعدادی از یاران از مکه خارج شدند و به شهر مدینه مهاجرت کردند.
 
 
در مدینه مردم شهر را تزیین کرده بودند و با خوشحالی به استقبال پیامبر ص آمدند.در این هنگام بود که مردم از دور و نزدیک به مدینه آمدند و به حضرت محمد ص پیوستند.
 
 
 
چیزی نگذشت که دین اسلام در همه نقاط منتشر شد.سران و بزرگان بت پرست و مشرکین عربستان با سپاهی عظیم به جنگ رسول اکرم ص آمدند،با وجود آنکه تعداد لشکریان پیامبر خدا زیاد نبود،اما خدای مهربان آنها را یاری کرد و بر دشمن پیروز شدند.مشرکین و یهودیان مکه سالهابعد هم با سپاهیان دیگری به جنگ مسلمانان آمدند اما هربار شکست خوردند.  
تا اینکه پس از چند سال لشکریان اسلام شهر مکه را به تصرف خود درآوردند.پس از فتح مکه پیامبر اسلام ص با مسلمانان به زیارت خانه خدا رفتند و به کمک حضرت علی ع تمام بت ها را شکستند.
 
 
 
آنها از همه مردم خواستند تنها خدای بزرگ را عبادت و پرستش کنند.مردم رنجدیده و ستمدیده عرب که خود را از قید اربابان مشرک نجات یافته می دیدند دسته دسته به همراه قوم و قبیله خود به مکه آمدند و به دست پیامبر اکرم ص اسلام آوردند

 

پیامبر اسلام با مهربانی مسلمانان را به دور خود جمع کرد و آنها را باهم برادر و برابر قرار داد.
 
  
 
نسبت به حقوق یکدیگر سفارش کرد و از آنها خواست به هم نیکی کنند و تنها خدا و رسولش را اطاعت نمایند.
 • منبع:مجموعه قصه های پیامبران کاری از آقایان مرتضی زمانی و مرتضی امیننوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 خرداد 1393 :: نویسنده : امیر مسعود قضایی

شعر مبعث پیامبر (ص)

 تصویر مذهبی بعثت پیامبر ص

 به شب تو غار حراء                     شنیده شد یک ندا

بخوان محمد(ص)بخوان              بهش می­گفت اون صدا

غار شده بود پر از نور                 دنیایی از ستاره

بخوان محمد(ص) بخوان             صدا پیچید دو باره

گفت تو جواب محمد(ص)          چه چیزی رو بخوانم؟

گفت با صدایی لرزان:                خواندن نمی­توانم!

فرشته گفت به نام                     پروردگارت بخوان

من جبرییل اویم                      تویی رسول زمان

بود بیست و هفت رجب            که شد محمد(ص) نبی

بود روز مبعث که شد                پیامبر آخری

خدیجه (س)و علی(ع) زود       ایمان آوردن به او

اون­ها بودن اولین                      مسلمون خدا جو

به جای بت پرستی                  آورد خدا پرستی

با آیه­های روشن                     رفتش به جنگ پستی             شاعر:نجمه سادات هاشمی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 خرداد 1393 :: نویسنده : امیر مسعود قضایی

حکایتی از رسول خدا (ص)

 •  

       بسم الله

مردی در حضور پیامبر مشغول غذا خوردن شد؛امّا از گفتن «بسم الله» غفلت کرد.

 وقتی آخرین لقمه ی غذا را به طرف دهان برد به یاد آورد که «بسم الله» نگفته است.

 همان طور که لقمه غذا در دستش بود گفت:«بسم الله، هم برای اول غذا و هم برای آخر غذا» و با این جمله،اشتباه خود را در ترک «بسم الله» جبران کرد.رسول خدا که این کار عاقلانه را دید، لبخندی زد و فرمود:«شیطان همچنان با او می­خورد.  

(و شریک غذایش بود وقتی او«بسم الله» گفت و)خدا را یاد کرد،شیطان هرچه خورده بود بالا آورد.»

 

از کتاب لبخند ستاره ها کاری از آقای غلامرضا حیدری ابهری


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 خرداد 1393 :: نویسنده : امیر مسعود قضایی

 اوقات فراغت زمانی است که کودک باید آزادانه به انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازد. تنظیم زمان و فراهم کردن اوقات فراغت برای کودکان به‌عهده بزرگسالان است.
با اوقات فراغت کودکانمان چه کنیم؟
اوقات فراغت زمانی است که کودک باید آزادانه به انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازد. تنظیم زمان و فراهم کردن اوقات فراغت برای کودکان به‌عهده بزرگسالان است.
همه ما فصل تابستان را فصل تعطیلی مدارس می دانیم در حالیکه امام خمینی (ره) با یک جمله کوتاه اما زیبا به تعطیلی مدارس معنا بخشیده و فرموده:« مدارس تعطیل می شود اما تعلیم و تربیت هرگز تعطیل نمی شود.» با تکیه بر این کلام پرمعنا باید برای ایام تابستان کودکانمان برنامه ریزی صحیح و درست داشته باشیم.
* کودکان برای رشد خود به تحرک و بازی نیاز دارند. تحرک رمز سلامت کودکان است. بازی‌های پرتحرک سبب تخلیه هیجانی و در نتیجه آرامش کودکان می‌شود.
* جهت پر كردن اوقات فراغت بچه ها نباید آنها را با اصرار به كلاس فرستاد، بلكه می‌توان از خودشان پرسید كه چه چیزی خستگیشان را برطرف می‌كند و آنها را به سمت كارهای مورد علاقه‌شان سوق می‌دهد.
* اوقات فراغت به نظر بعضی از والدین و مسئولان چیزی زاید‏‎ ‎است‎ .‎طبیعی است كه اگر برای اوقات فراغت بچه‌ها هدف‌گذاری نشود، به طور حتم این اوقات زاید به نظر می‌رسد و والدین روزشماری می‌كنند كه تابستان هرچه زودتر‎ ‎به پایان برسد‎.‎
* یكی از روش هایی كه می‌تواند اوقات فراغت افراد جامعه را زیر پوشش قرار داده و بسیاری از ضعف ها و كمبودهای جسمانی و روانی را رفع و درمان كند، ورزش و تفریحات سالم است.
* تربیت بدنی و ورزش گذشته از جبران ضعف ها و حفظ تندرستی افراد، آنان را برای زندگی، تلاش و اهداف مشترك آماده می‌سازد. این امر در ایجاد هماهنگی حركت مشاركت نموده و به پیشگیری و تنظیم اضطراب و افسردگی كمك می‌كند.‏
* پرداختن به فعالیت بدنی هدایت شده می‌تواند باعث پرورش سایر رفتارهای بهداشتی مثل پرهیز از سیگار، مواد مخدر و رفتارهای خشونت‌بار گردد و نیز كودكانی كه فعالیت بدنی بیشتری دارند نتایج تحصیلی بالاتری نیز كسب كرده‌اند.
چند راهکارخوب برای ثمر بخشی ایام فراغت تابستان:
1. قبل از هر چیز تلاشتان بر آن باشد که تابستان ایامی خوش و به یادماندنی برای فرزندانتان باشد.
2. طوری برنامه ریزی کنید که حداقل یک یا دو سفر کوتاه مدت با کودکانتان داشته باشید.
3. از فرزندانتان نظرخواهی کنید که در ایام تابستان چه کلاسها و دوره های آموزشی را دوست دارد طی کند.
4. سعی کنید شرکت و گذراندن کلاسها و دوره های آموزشی تابستانه برای کودکانتان لذت بخش و همراه با اشتیاق باشد. به والدین توصیه می گردد هیچگاه نام دوره های تابستانه را کلاس نگذارید، بهتر است آنها را فعالیتهای تابستانه یا اردوهای یادگیری و... بگذارید.
5. توصیه می گردد هر فعالیت ورزشی را که فرزندتان دوست دارد، انجام دهد. اگر در روستاها زندگی می کنید نقش بازیهای محلی و سنتی را در تخلیه و تعادل انرژی زاید کودکتان از یاد نبرید.
6. اگر کودکانتان در ایام تابستان به یک فعالیت هنری و شغلی پرداخته است به منظور تقویت انگیزه و استمرار در فعالیت سعی کنید محصولات فعالیت او را بخرید و به افراد فامیل نزدیک هم توصیه کنید که این کار را بکنند.
7. طوری محیط و موقعیت را برای کودکانتان آماده نمائید که کتابهایی را که برای آنها خریداری نموده اید و تاکنون موفق به خواندن آنها نشده اند، تابستان بهترین زمان مطالعه اینگونه کتابها می باشد.
8. هرگز به علت مشکلات اقتصادی و مالی خویش، فرزندانتان را (به ویژه کودکان زیر 12 سال) را به منظور حرفه آموزی در کارخانجات و کارگاههای غیر بهداشتی نگمارید و یا آنها را به کارهای سخت وادار نکنید چرا که زیانش بیشتر از مقدار درآمد حاصل از این نوع کارها می باشد.
9. به والدین توصیه می شود که به منظور آشنایی کودکان با انواع مشاغل و یادگیری غیرمستقیم آداب فروشندگی یا همکاری و تعامل در محیط کار هر چند مدت فرزندانتان را به محل کار ببرید البته در این مورد حفظ موارد امنیتی و بهداشتی و اخلاقی باید مورد توجه قرار گیرد.
10. اولیاء این مسئله را مدنظر بگیرند به فرزندان بیاموزند به جای اینکه وقت خود را به تماشای زیاد رایانه و تلویزیون بگذرانند که هم ضرر جسمی دارد و هم ضرر روحی، در انجام کارهای منزل و بیرون از آن مشارکت داشته باشند که می تواند حس مسئولیت پذیری را در آنها تقویت کند.
در پایان لازم به ذکر است که پدر و مادر و مربیان الگوهای اصلی یادگیری کودکان به‌ شمار می ‌روند اگر آنان در خانواده و مراکز آموزشی فعالیت‌های مناسبی برای اوقاعت فراغت خود داشته باشند کودکان نیز از آن ها می‌آموزند پس الگوی شایسته‌ای برای آنان باشیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 خرداد 1393 :: نویسنده : امیر مسعود قضایی

شعر مبعث پیامبر

 

آفتاب

آفتابِ عالم آرا آفتابی می‌کند

با اشعه رنگِ دلها را شهابی می‌کند

این چه دریائیست اعجازی حسابی می‌کند

چشم هر بیننده‌اش را نقره آبی می‌کند

خود دل است این، دلبر است این، رهنما و رهبر است

این رسول حق محمّد، حضرتِ پیغمبر است

کوه نور و صخره‌هایش خم شده در سجده‌اش

آشنا غار حرا با نغمه‌‌ی هر سجده‌اش

بوته‌های این بیابان گوئیا در سجده‌اش

می‌کند هم خاک و باد و آب و آذر سجده‌اش

کیست این جبریل دارد می به جامش می‌دهد

هم خدا، هم مکه، هم هستی، سلامش می‌دهد

نقش پیشانی او تک بیتی از دنیا غزل

رنگ چشمانش زند طعنه به شهد و بر عسل

ابروانش فارغ از هر گونه امثال و مثل

بر لبش طراحیِ حی علی خیر العمل

کینه‌های مانده در دل با اخوت ختم شد

تا که با دست محمّد این نبوّت ختم شد

عید مبعث آمد و دیده چراغانی شده

دیو جهل و نا امیدی سخت زندانی شده

عرش بنشسته به فرش و فصل مهمانی شده

روح ما با ذکر احمد روحِ روحانی شده

لحظه‌ی پرواز آمد بال‌ها را باز کن

شادیِ بعثت بدین پرپر زدن آغاز کن

 

اشعار عید مبعث, شعر مبعث پیامبر

شعر مبعث پیامبر

 

وصلِ یار

نبض هستی لرزه بر رگ‌های کوهِ نور زد

باغبان انبیاء گل نغمه‌ای مسرور زد

چشمِ کوه‌های دگر پیش حرا تاریک بود

چشم خورشیدی او علت بر این مشهور زد

بسکه شیرین بود وصلِ یار در غارِ حرا

صد ملک با بال‌های سر درش را تور زد

هم نبوت را به دست آورد و هم ختم الرسل

فکر را از نو بنا کرد و دم از معمور زد

با چنین والا مقامی چشم‌ها را خیره کرد

تیرها بر دیدگانِ دشمنانِ کور زد

دیگر از حرف یتیمی و شبانی نیست حرف

سیلی سنگین بعثت بر رخِ مغرور زد

دست شیطان را ببست و شاهکاری را گشود

گفت اسلام و همه ابلیسیان را دور کرد

 

اشعار عید مبعث, شعر مبعث پیامبر

شعر مبعث پیامبر

 

یا ایها المدثر

از سال‌ها عزیمت

گویا که آمدی تو!

سردی ز چیست آخر؟

می‌لرزی از چه احمد؟

این بار آمدی تو!

این بار گو چه دیدی

در حال روزه‌داری

وقت نماز آری؟!

این بار گو چه دیدی؟!

این بار آمدن نیست

این بار فرق دارد

انگار رفتنی شد

چشمان برق بارد

انگار آشنایی می‌خواندت محمّد

می‌گویدت صدا با

آرامشی مؤثر

برخیز ای محمّد

یا ایها المدثر

 

اشعار عید مبعث, شعر مبعث پیامبر

شعر مبعث پیامبر

 

عهد

لحظه‌ی بعثت نورانی احمد

آمد از غارِ حرا ندای سرمد

سوره‌ی علق بخوان تو یا محمّد

ذکری که رمزِ حیاته

شبِ عید نقل و نباته

ذکرِ پاکِ صلواته

ای که معنی همان عهد الستی

از همون روز ازل به دل نشستی

طپش قلب مسلمونا تو هستی (2)

یا محمد یا محمد رسول الله (3)

عرشیان در آسمان نغمه سرایند

همه‌ی ستارگان گرم نوایند

پایه‌های کعبه در مدح و ثنایند

موسم بهار رسیده

واسه دل قرار رسیده

بعثتِ نگار رسیده

کار قلبِ عاشقا شوق و سروره

عید مبعث واسه مسلمین غروره

دشمنا بدونند اسلام دینِ نوره

یا محمد یا محمد رسول الله (3)

نه فلک، ماه و ستاره، عرش اعظم

کهکشان و آسمان و هر دو عالم

شده تسخیرِ نبوت تو خاتم

کسی که برات هلاکه

روز محشرش چه باکه؟

اونجا عشقِ تو ملاکه

ما که جز خدا و تو یاری نداریم

واسه وقتِ دیدنت ببین خماریم

قلبمون رو برا تو هدیه می‌آریم

یا محمد یا محمد رسول الله (3)

 

اشعار عید مبعث, شعر مبعث پیامبر

شعر مبعث پیامبر

 

جبل النور

شبِ بعثت نبی شبِ ثنای احمده

روشنی بخشِ دلا نبوته محمده

جبل النور ببین به دل داره جلا می‌ده

از دلِ غارِ حرا نوایی آشنا می‌ده

صل الله علیک یا محمد یا محمد یا محمد (3)

چی شده غار حرا سرودِ مستی می‌خونه

نغمه‌ی محمد و تموم هستی می‌خونه

کار هر چی عرشیه زمزمه و ثنا شده

به مسلمونا بگید حاجتشون روا شده

صل الله علیک یا محمد یا محمد یا محمد (3)

دور هر چی کافره شرم و خجالت پیچیده

چونکه تو چشم نبی برقِ رسالت پیچیده

دلِ کل عالمین افتاده تو تاب و تبش

بسم ربک الذی خلق شده نقشِ لبش

صل الله علیک یا محمد یا محمد یا محمد (3)


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 5 خرداد 1393 :: نویسنده : امیر مسعود قضایی
بادکش درمانی یا کاپینگ یک روش درمان قدیمی است که طیف وسیعی از بیماری‌ها را می‌تواند درمان کند و به طور کلی می‌تواند روی حال عمومی چه در سطح ذهنی و روانی و چه در سطح جسمی و فیزیکی اثر بگذارد. بعضی کتب معتقدند که بادکش می‌تواند نه تنها به اندازه آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها و حتی فراتر از آنها عمل کند، حتی در جایی که داروها از درمان قاصرند به بیماران کمک می‌کند. این تکنیک بسیار ساده، ارزان و کارآمد است و به عقیده من همه ما به مانند نیاکانمان- باید دانش آن را فرا گیریم تا شادتر و سالم‌تر زندگی کنیم.

تاریخچه
به طور کلی بادکش درمانی (کاپینگ) در اکثر تمدن‌ها استفاده می‌شده است. حجامت و بادکش درمانی در خاورمیانه قدمتی هزاران ساله دارد. در مصر باستان در یکی از کتب پزشکی مرجع که ۱۵۵۰ قبل از میلاد مسیح روی پاپیروس نگاشته شده، از بادکش درمانی نام برده شده است.  در قدیم از شاخ حیوانات و بامبو برای بادکش تر استفاده می‌شده است.

بادکش (کاپینگ) شامل دو بخش است: ۱- بادکش خشک: که بیشتر در شرق دور استفاده می‌شود. ۲- بادکش تر: که بیشتر در خاورمیانه و اروپای شرقی استفاده می‌شود.  استفاده از بادکش در کشور ما نیز سابقه‌ای دیرینه دارد.

اثرات درمانی بادکش
همان‌طور که گفته شد، بادکش برای موارد زیر کاربرد دارد: سرماخوردگی- آنفلوآنزا، بیماری‌های خونی، تسکین درد، التهابات مفاصل (مثل روماتیسم مفصلی- آرتروز)، ریلکسیشن روحی و عصبی در وریدهای واریسی و همچنین پیشگیری از
واریس کمک به باروری در زوج‌های نابارور و نیز به عنوان یک ماساژ بسیار عمقی، بیماری‌های گوارشی، آسم و تنگی نفس، خواب رفتگی دست و پا و … لازم به ذکر است که کاربرد ماساژ عمقی که توسط بادکش درمانی انجام می‌شود، بسیار خوب و چشمگیر است.

بادکش در تسکین درد نقش بسیار مهمی ایفا کرده و کمک زیادی به بهبود در دردهای ناشی از: روماتیسم، آرتروز، سیاتیک، کمردرد، دیسک کمر، میگرن، درد گردن، درد و خستگی و احساس سنگینی در پشت ساق پا می‌کند. پس از یک بادکش صحیح (نقاط مناسب با فشار مناسب) فرد احساس سبکی بسیار زیاد، نشاط و شادابی زایدالوصفی می‌کند؛ همان احساسی که پس از یک ورزش مناسب و استحمام پس از آن به انسان دست می‌دهد. بادکش درمانی در ایجاد سلامت و دفع سموم و مواد زائد از بدن نقش مهمی دارد؛ پس بدیهی است که این کار حتی در افراد سالم می‌تواند از ایجاد بیماری پیشگیری کند.

انواع بادکش

بادکش گرم:
با استفاده از آتش و کاپ‌های شیشه‌ای انجام می‌گیرد و برای کسانی که در یک قسمت احساس سرما می‌کنند، بهتر است.
بادکش سرد: با استفاده از یک دستگاه مکش و کاپ‌های پلاستیکی انجام می‌شود و برای عموم قابل استفاده است.
بادکش خشک: فقط بادکش‌گذاری انجام می‌شود.
بادکش تر: با استفاده از سوزن‌های ریز (یا تیغ) می‌توان از نقطه مورد نظر که انسداد هم دارد، خون گرفت (یعنی بادکش روی موضع قرار می‌گیرد تا خون را مکش کند). این نوع بادکش از قدیم‌الایام در سرزمین ما- تحت عنوان حجامت- انجام می‌شده است. بنابراین بادکش‌گذاری به عنوان یک داروی قوی آنتی‌ویروس می‌تواند از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری کند و یا مشکلات موجود را درمان نماید.

مکانیزم اثر بادکش

۱- اثر بادکش به عنوان طب فشاری یا اکو پرشر: طب فشاری بر روی نقاط سوزنی اثر می‌کند و می‌تواند تمام اثراتی را که طب سوزنی بر بدن دارد؛ مانند: افزایش سروتونین، افزایش ترشح اندروفین و انکفالین و مهار انتقال پیام درد به هیپوفیز و هیپوتالاموس، البته در حد خفیف‌تر داشته باشد.
۲- بالانس یین و یانگ: طب چینی معتقد است که در بدن ما (و تمام کائنات) دو انرژی به نام یین و یانگ وجود دارد. دو نیرو که مکمل هم و در عین حال متضاد یکدیگر و از طرفی قابل تبدیل به هم هستند (مانند شب و روز، بلندی و کوتاهی، تاریکی و روشنایی، زن و مرد) از تعادل این دو نیروست که کائنات و بدن انسان در سلامت به سر می‌برد و هر نوع عدم تعادل باعث بروز بیماری می‌شود. این شکل نماد یین و یانگ است. بادکش می‌تواند با تعادل یین و یانگ باعث ایجاد هارمونی و سلامت شود.
۳- بادکش با مکشی که ایجاد می‌کند، جریان خون را از عمق به سطح آورده و هر نوع انسداد و رکود خون را برطرف می‌سازد؛ به همین علت می‌تواند مواد سمی و توکسین‌ها را از بدن خارج سازد. بدیهی است با افزایش جریان خون روند تغذیه سلول‌ها و اکسیژن رسانی به سلول‌ها نیز افزایش می‌یابد.
۴- روغن‌‌‌های ضروری یا اسانسیل که به همراه بادکش درمانی بر روی پوست استفاده می‌شود، خواص درمانی بی‌نظیر و منحصر به فردی دارند.
۵- بادکش درمانی باعث افزایش سلول‌های دفاعی بدن می‌شود؛ بنابراین سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و فردی که به طور مکرر بادکش می‌کند، کمتر دچار بیماری می‌شود و کمتر سرما می‌خورد.
۶- بادکش با ایجاد فشار منفی باعث انبساط عضلانی و رفع اسپاسم‌ها می‌شود، پس درد را کاهش می‌دهد.

در واقع هیچ منبعی برای انجام بادکش درمانی وجود ندارد (در کسانی که آستانه درد آنها پایین است، باید با احتیاط کار شود). گاه بعد از بادکش درمانی ممکن است سردرد خفیف، احساس درد و کوفتگی بدن تظاهر کند. در بعضی موارد ممکن است جای بادکش‌ها قرمز یا کبود شود که با چند جلسه درمان و به مرور زمان از بین می‌رود. احساس گرما یا کمی تعریق بعد از بادکش‌ درمانی طبیعی است.

در افرادی که سرطان دارند، زنان حامله، در دوران عادت ماهیانه، در پوکی استخوان شدید که ریسک شکستگی استخوان وجود دارد و در اسپاسم‌های شدید و حاد، نباید بادکش درمانی انجام شود. همچنین در افرادی که دچار ترومبوز یا به اصطلاح لخته در رگ‌های پا شده‌اند (علامت اینها به صورت درد، تورم و سردی یا گرمی غیرعادی در پا است)، روی زخم باز و در جایی که نبض احساس می‌شود، نباید بادکش درمانی انجام شود. ضمنا افرادی که صرع دارند، تب بسیار بالا دارند، و در پوست‌های حساس، بهتر است این کار را انجام ندهند. بادکش درمانی در تخمدان‌ها، پروستات، ستون مهره‌ها، قلب و پستان در خانم‌ها و گردن بهتر است توسط پزشک انجام شود.

با یک پنبه آغشته به الکل که آن را آتش زده‌ایم و یک کاپ شیشه‌ای می‌توان بادکش گرم انجام داد؛ ولی ابتدا باید موضع مورد نظر را با روغن مورد نظر کمی ماساژ دهیم. در مجموع، بادکش با ایجاد وکیوم یا خلأ اثرات درمانی معجزه‌آسای خود را اعمال می‌کند. بادکش می‌تواند به طور وسیع در کتف و پشت برای دردهای گردن و شانه‌ها و سردرد، دو طرف ستون مهره‌ها برای انواع آرتروز و دیسک پاتی‌ها، روی شکم و محل‌های تجمع چربی برای لاغری، روی پا و دست‌ها برای احساس درد و سنگینی و خواب رفتگی دست و پا …. استفاده شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic